Частина №5: Архітектура курорту Трускавець

Піднімаючись вгору по вул. І. Франка, під №18 можна побачити одну з найкращих капітальних будівель Трускавця дорадянського періоду – будинок польського санаторію для офіцерів. Санаторій споруджений у стилі функціоналізму 1933-1935 рр. за проектом відомого архітектора Едгара Норверта, завершеним ЗО січня 1933 р. Будівельними роботами, вартість яких становила 1 млн. злотих, керував інженер Зигмунт Шрам. Для фасадного вирішення санаторію характерні півциркульні об’єми сходових кліток, великі вікна, гладкі, без декору, стіни.
Історичний розвиток курорту [9]Вулиця Шевченка була прокладена у 1908 р. На ній жили, здебільшого, українці. Вулиця починається віллою “Клюберг” (вул. Т. Шевченка, 1), зведеною у 1907 р. у модерні з елементами “швейцарського” стилю. Назва будинку походить від прізвища власника. Далі за “Клюбергом” стоїть вілла “Ранкова зірка” (польською мовою “Ютшенка”, вул. Т. Шевченка, 5). Вона побудована в 1907 р. у стилі модерн з характерними рисами української народної архітектури. її колишнім власником був Креппель. Тепер у будинку філія “Трускавецькурорту”. Навпроти цієї вілли розташований невеликий одноповерховий будинок колишньої польської жандармерії (вул. Т. Шевченка, 2), поставлений на початку XX ст. у модерні з ознаками “закопанського” стилю. Зараз тут міститься екскурсійне бюро. Поруч колись стояла вілла “Затишшя”, побудована в 1900-1901 рр. для українського юриста Осипа Біласа. Це була велика дерев’яна вілла, що налічувала 17 житлових кімнат.

Історичний розвиток курорту [10]Біля “Ранкової зірки” стоїть вілла “Анастасія” (вул. Т. Шевченка, 7), побудована в 1907 р. у модерні з яскраво вираженими формами “закопанського” стилю. Колишній її власник – Гринь Метиль. У 1990-х рр. вілла була реконструйована:надбудований третій поверх і мансарда. На жаль, теперішній вигляд будівлі не зовсім відповідає первісному: втрачене її стильове вирішення і архітектурний декор. Навпроти розташована вілла “Світанок” (вул. Т. Шевченка, 12), що належала директору української школи в селі Найдорфі біля Трускавця Михайлу Біласу. Це одноповерхова дерев’яна вілла, фахверкової побудована на початку XX ст. у модерні з елементами “закопанського” стилю. Поруч зі “Світанком” стоїть господарська будівля (вул. Т. Шевченка, 14), побудована в такому ж стилі. Біля “Анастасїї” міститься вілла “Аркадія” (вул. Т. Шевченка, 9), що була збудована раніше як дерев’яна, у модерні з ознаками “закопанського” стилю. В радянський час віллу перебудували на муровану з “застосуванням форм класичної спадщини”.

Далі за “Світанком” розташовані вілли “Дельфін” (вул. Т. Шевченка, 16) і “Володимир” (вул. Т. Шевченка, 18), побудовані на початку XX ст. для Дмитра Павлюковича. Біля вілли “Дельфін” колись стояла синагога. Як вона виглядала, невідомо, оскільки історичних документів про неї не збереглося, є лише згадки в літературних джерелах. Навпроти “Дельфіну” міститься вілла “Сонячна” (вул. Т. Шевченка, 13), побудована на поч. XX ст. також для Д. Павлюковича. Всі три вілли споруджені у модерні з різними відтінками “закопанського стилю” та української народної архітектури.