нафтуся

нафтуся

Нафтуся – гіпотонічна гідрокарбонатно-кальцієво-магпієва вода, що має слаболужну, майже нейтральну реакцію (рН-7,2) з загальною мінералізацією 0,35-0,7 г/л. Ця лікувальна вода цілком прозора, без осаду, зі слабким запахом сірководню і ледь вловимим присмаком нафти. Налита у склянку, вона за рахунок вуглекислоти, кисню і летких вуглеводнів через деякий час виділяє дрібні пухирці газу, що осідають на стінках посудини. Через декілька годин на поверхні води у відкритій посудині утворюється жирна плівка, і з часом зникає характерний запах і смак. Давно помічено, що нафтуся протягом року змінює свої органолептичні властивості – запах і смак: узимку вони більш виражені, тоді як улітку — ледь відчутні. Нерідко хворі, аналізуючи ці зміни, необгрунтовано стверджують, що нафтусю розводять водою і, оскільки вона не пахне, то й не діє, як це було раніше. За багато років спостережень за нафтусею як в експериментальних дослідженнях на тваринах, так і в клінічних умовах було доведено, що лікувальні та фізіологічні властивості цієї води не залежать від інтенсивності запаху і смакових якостей.
Незважаючи на те, що діюче начало з нафтусі не виді¬лено, вважається, що воно знаходиться в органічних речовинах нафтового і мікробного походження. Ця думка підтвердилася при спробі зробити штучно-сольовий аналог нафтусі шляхом додавання до дистильованої води необхідної кількості натрію, кальцію й інших речовин у тих співвідношеннях, які вони є в природній воді. Така штучна нафтуся, як довели експериментальні дослідження, не діє так, як природна.
Лікувальні властивості нафтусі вивчалися багатьма вченими, однак лише у другій половині XIX сторіччя були проведені експериментальні та клінічні дослідження, які й дозволили більш повно обґрунтувати механізм дії цієї води на організм людини. Більшість дослідників схильні вважати, що цінність нафтусі як лікувального засобу обумовлена наявністю в ній біологічно активних речовин нафтового походження, зокрема бітумами, фенолами, жирними кислотами, гумусовими речовинами, леткими вуглеводами. Ці речовини надають їй незначного присмаку нафти і специфічного гасоподібного запаху.
Склад мінеральних вод залежить від ґрунту, через який проходять води. Процес насичення складниками доволі різноманітний : Атмосферні осади проходять через ґрунт, який був колись просякнутий нафтою і вбирають в себе готові складники, що містяться в ґрунті, а ними є органічні сполуки нафтового й мікробного проходження.
Нафтуся більше як 180 років користується заслуженою славою не тільки в межах України, але й за кордоном. Профе¬сор Т. Глухенький вважає, що жоден медичний метод не може зрівнятися з мінеральною водою нафтусею за ефективністю лікування деяких хвороб нирок, печінки і жовчовивідних шляхів. У хворих, знесилених тяжкими, частими приступами, після курсу лікування в Трускавці надовго відновлюються працездатність і добре самопочуття.